Multiplexer Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 525 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 250 ns | On Time (Max) : | 600 ns | ||
| Off Time (Max) : | 300 ns | Supply Voltage - Max : | 16 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Supply Current : | +/- 0.0001 mA at +/- 5.5 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 696 mW | Maximum Operating Temperature : | + 70 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | 0 C | Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX4051CSE-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 16 V, ±2.7 V ~ 8 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 100 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SE; 16 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4051CSE T MAX4051CSET |