Video Amplifiers 3V/5V 6dB Video Buff w/Sync-Tip Clamp
MAX4090EXT+T: Video Amplifiers 3V/5V 6dB Video Buff w/Sync-Tip Clamp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Type : | Single | Operating Supply Voltage : | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Current : | 6.5 mA | Minimum Operating Temperature : | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | SC70-6 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4090EXT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Buffer |
| -3db Bandwidth | 55MHz |
| Slew Rate | 275 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 6.5mA |
| Current - Output / Channel | 85mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | SC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0077; XT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4090EXT+T MAX4090EXT+T |