Operational Amplifiers - Op Amps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 75 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 0.5 mV | Input Bias Current (Max) : | 3 uA | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-8 Narrow | ||
| Slew Rate : | 350 V/us | Shutdown : | No | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4102ESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 250MHz |
| Slew Rate | 350 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 4.6mA |
| Current - Output / Channel | 80mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4102ESA+T MAX4102ESA+T |