Amplifier IC Development Tools MAX4104 Eval Kit
MAX4104EVKIT: Amplifier IC Development Tools MAX4104 Eval Kit
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4104EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Output Type | Single-Ended |
| -3db Bandwidth | 625MHz |
| Slew Rate | 400 V/s |
| Current - Supply (Main IC) | 20mA |
| Current - Output / Channel | 70mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3.5 V ~ 5.5 V |
| Supplied Contents | Board |
| Utilized IC / Part | MAX4104, MAX4105, MAX4304, MAX4305 |
| Channels per IC | 1 - Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4104EVKIT MAX4104EVKIT |