Operational Amplifiers - Op Amps Dual Wide-Bandwdth Single-Supply R-R
MAX4127ESD+: Operational Amplifiers - Op Amps Dual Wide-Bandwdth Single-Supply R-R
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | Dual | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 94 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 0.25 mV | Input Bias Current (Max) : | 150 nA | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-14 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4127ESD+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Slew Rate | 2 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 5MHz |
| Current - Supply | 725A |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 6.5 V, ±1.35 V ~ 3.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 50nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 250V |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SD; 14 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4127ESD+ MAX4127ESD+ |