Operational Amplifiers - Op Amps High-Output-Drive Supply Rail-Rail
MAX4169EPD: Operational Amplifiers - Op Amps High-Output-Drive Supply Rail-Rail
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 4 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 71 dB |
| Input Offset Voltage : | 1 mV | Input Bias Current (Max) : | 150 nA |
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | Mounting Style : | Through Hole |
| Package / Case : | PDIP N | Slew Rate : | 2 V/us |
| Shutdown : | No | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | MAX4169EPD |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 4 - Quad |
| Package / Case | 14-DIP (300 mil) |
| Slew Rate | 2 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 5MHz |
| Current - Supply | 1.3mA |
| Current - Output / Channel | 125mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 6.5 V, ±1.35 V ~ 3.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 50nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 250V |
| Drawing Number | 175; 21-0043; PD; 14 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4169EPD MAX4169EPD |