Video Amplifiers 200MHz 1.5mA Current-Feedback
MAX4188EEE+: Video Amplifiers 200MHz 1.5mA Current-Feedback
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 3 | Operating Supply Voltage : | 5 V, 9 V | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Package / Case : | QSOP-16 | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | MAX4188EEE+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Current Feedback |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Slew Rate | 350 V/s |
| Number of Circuits | 3 - Triple |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Current - Output / Channel | 55mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 11 V, ±2.25 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4188EEE+ MAX4188EEE+ |