Operational Amplifiers - Op Amps 185MHz 1.5mA Current-Feedback
MAX4190ESA+: Operational Amplifiers - Op Amps 185MHz 1.5mA Current-Feedback
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 48 dB |
| Input Offset Voltage : | 1.5 mV | Input Bias Current (Max) : | 10 uA |
| Operating Supply Voltage : | 5 V, 9 V | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOIC-8 Narrow | Slew Rate : | 290 V/us |
| Shutdown : | No | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | MAX4190ESA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Current Feedback |
| -3db Bandwidth | 185MHz |
| Slew Rate | 340 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Current - Output / Channel | 55mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 11 V, ±2.25 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4190ESA+ MAX4190ESA+ |