DC/DC Switching Controllers CMOS uPower Step Up Switching Reg
MAX4193EPA+: DC/DC Switching Controllers CMOS uPower Step Up Switching Reg
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4193EPA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2 ~ 16.5 V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 525mA |
| Power - Output | 468mW |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 25kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4193EPA+ MAX4193EPA+ |