Instrumentation Amplifiers uPower Single-Supply Rail-Rail Precision
MAX4195ESA+: Instrumentation Amplifiers uPower Single-Supply Rail-Rail Precision
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Input Offset Voltage : | 0.1 mV | ||
| Available Set Gain : | Programmable | Maximum Input Resistance : | 1000 MOhms | ||
| Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 95 dB | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | SOIC-8 Narrow | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4195ESA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Slew Rate | 0.06 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 93A |
| Current - Output / Channel | 4.5mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 7.5 V, ±1.35 V ~ 3.75 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 220kHz |
| Current - Input Bias | 6nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 100V |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4195ESA+ MAX4195ESA+ |