Differential Amplifiers uPower Single-Supply Rail-Rail Precision
MAX4198EUA+T: Differential Amplifiers uPower Single-Supply Rail-Rail Precision
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | Available Set Gain : | 0 dB |
| Input Offset Voltage : | 1 mV | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 70 dB |
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | Maximum Power Dissipation : | 330 mW |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4198EUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Differential |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Slew Rate | 0.07 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 45A |
| Current - Output / Channel | 5.5mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 7.5 V, ±1.35 V ~ 3.75 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 175kHz |
| Current - Input Bias | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 100V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4198EUA+T MAX4198EUA+T |