High Speed Operational Amplifiers Ultra-High-Speed Open-Loop Buffer
MAX4205EUA+T: High Speed Operational Amplifiers Ultra-High-Speed Open-Loop Buffer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Voltage Gain dB : | 6.02 dB |
| Input Offset Voltage : | 1 mV (Typ) at +/- 5 V | Slew Rate : | 4200 V/us at +/- 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | uMAX |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4205EUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Buffer |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Slew Rate | 4200 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 2.2mA |
| Current - Output / Channel | 44mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 720MHz |
| Current - Input Bias | 800nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 1000V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4205EUA+T MAX4205EUA+T |