Logarithmic Amplifiers Transimpedance w/ 100Db Dynamic Range
MAX4207ETE+T: Logarithmic Amplifiers Transimpedance w/ 100Db Dynamic Range
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Input Offset Voltage : | 2 mV |
| Supply Current : | 6 mA | Operating Temperature Range : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN EP |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4207ETE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Logarithmic |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 16-TQFN Exposed Pad |
| Slew Rate | 12 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 5MHz |
| Current - Supply | 5mA |
| Current - Output / Channel | 58mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 11 V, ±2.7 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 600V |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4207ETE+T MAX4207ETE+T |