Instrumentation Amplifiers Low Offset/Drift Instrumentation Amp
MAX4209HAUA+T: Instrumentation Amplifiers Low Offset/Drift Instrumentation Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Operating Supply Voltage : | 2.85 V to 5.5 V, +/- 1.425 V to 2.25 V | Supply Current : | 1.4 mA |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4209HAUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Slew Rate | 0.055 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.85 V ~ 5.5 V, ±1.425 V ~ 2.25 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 7.5kHz |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input Offset | 3V |
| Drawing Number | 175; 21-0036; UA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4209HAUA+T MAX4209HAUA+T |