High Speed Operational Amplifiers Programmers, Development Systems
MAX4213EVKIT: High Speed Operational Amplifiers Programmers, Development Systems
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Input Offset Voltage : | 4 mV | ||
| Slew Rate : | 600 V/us | Operating Supply Voltage : | 3.15 V to 11 V |
| Technical/Catalog Information | MAX4213EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Output Type | Single-Ended, Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| Slew Rate | 600 V/s |
| Current - Supply (Main IC) | 5.5mA |
| Current - Output / Channel | 120mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.15 V ~ 11 V, ±1.575 V ~ 5.5 V |
| Supplied Contents | Board |
| Utilized IC / Part | MAX4213, MAX4215 |
| Channels per IC | 1 - Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4213EVKIT MAX4213EVKIT |