High Speed Operational Amplifiers Miniature 300MHz Single-Supply R-R
MAX4216EUA+: High Speed Operational Amplifiers Miniature 300MHz Single-Supply R-R
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Voltage Gain dB : | 61 dB |
| Input Offset Voltage : | 4 mV (Typ) at 5 V | Slew Rate : | 600 V/us at 5 V |
| Operating Supply Voltage : | 3.3 V, 5 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4216EUA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Slew Rate | 600 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Current - Output / Channel | 120mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.15 V ~ 11 V, ±1.575 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Current - Input Bias | 5.4A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 4000V |
| Drawing Number | 175; 21-0036; UA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4216EUA+ MAX4216EUA+ |