Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
MAX421CPD+: Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 120 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 0.01 mV | Input Bias Current (Max) : | 30 pA | ||
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP N | ||
| Slew Rate : | 0.5 V/us | Shutdown : | No | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX421CPD+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Chopper (Zero-Drift) |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 14-DIP (300 mil) |
| Slew Rate | 0.5 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 500kHz |
| Current - Supply | 1.3mA |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5 V ~ 33 V, ±2.5 V ~ 16.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input Offset | 1V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX421CPD+ MAX421CPD+ |