Video Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4221CSE+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Buffer |
| -3db Bandwidth | 330MHz |
| Slew Rate | 700 V/s |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Current - Supply | 4mA |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4221CSE+ MAX4221CSE+ |