Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
MAX4224EUT-T: Operational Amplifiers - Op Amps Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 55 dB |
| Input Offset Voltage : | 4 mV | Input Bias Current (Max) : | 10 uA |
| Operating Supply Voltage : | +/- 2.85 V to +/- 5.5 V | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOT-23 | Slew Rate : | 1700 V/us |
| Shutdown : | Yes | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4224EUT-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Slew Rate | 1700 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 6mA |
| Current - Output / Channel | 80mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5.7 V ~ 11 V, ±2.85 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| Current - Input Bias | 4A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 500V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4224EUT T MAX4224EUTT |