Operational Amplifiers - Op Amps Rail-Rail I/O w/Disable
MAX4247AUB+T: Operational Amplifiers - Op Amps Rail-Rail I/O w/Disable
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4247AUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Slew Rate | 0.4 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Current - Supply | 375A |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5 V ~ 5.5 V, ±1.25 V ~ 2.75 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 10nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input Offset | 400V |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4247AUB+T MAX4247AUB+T |