High Speed Operational Amplifiers Single-Supply 200MHz w/Enable
MAX4270ESD: High Speed Operational Amplifiers Single-Supply 200MHz w/Enable
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4270ESD |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Slew Rate | 900 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 1GHz |
| Current - Supply | 28mA |
| Current - Output / Channel | 45mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 8 V, ±2.25 V ~ 4 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Current - Input Bias | 3.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 1000V |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SD; 14 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4270ESD MAX4270ESD |