Operational Amplifiers - Op Amps 1.0V uPower
MAX4289EUT+T: Operational Amplifiers - Op Amps 1.0V uPower
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 57 dB | Input Offset Voltage : | 0.2 mV | ||
| Input Bias Current (Max) : | 15 nA | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOT-23-6 | Slew Rate : | 6 V/ms | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4289EUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Slew Rate | 0.006 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 17kHz |
| Current - Supply | 18A |
| Current - Output / Channel | 19mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 5nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 200V |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4289EUT+T MAX4289EUT+T |