Audio Amplifiers Mono 2W Switch Mode (Class D)
MAX4295ESE+T: Audio Amplifiers Mono 2W Switch Mode (Class D)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Class-D | Output Power : | 2 W x 1 at 4 Ohms |
| Output Type : | 1-Channel Mono | Available Set Gain : | 115 dB |
| THD plus Noise : | 0.4 % at 4 Ohms at 1000 mW | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V |
| Maximum Power Dissipation : | 696 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4295ESE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Features | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2W x 1 @ 4 Ohm |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4295ESE+T MAX4295ESE+T |