Audio Amplifiers 1.4W/1W Audio Power Amplifier
MAX4364ESA+T: Audio Amplifiers 1.4W/1W Audio Power Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | General Purpose Audio Amplifiers | Output Power : | 1.4 W |
| Output Type : | 1-Channel Mono | THD plus Noise : | 0.04% |
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | Supply Current : | 7 mA |
| Maximum Power Dissipation : | 471 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-8 Narrow |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4364ESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Features | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1.4W x 1 @ 8 Ohm |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4364ESA+T MAX4364ESA+T |