Audio IC Development Tools Programmers, Development Systems
MAX4365EVKIT: Audio IC Development Tools Programmers, Development Systems
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4365EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Amplifier Type | Class AB |
| Board Type | Fully Populated |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1W x 1 @ 8 Ohm |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Utilized IC / Part | MAX4365 |
| Supplied Contents | Board |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4365EVKIT MAX4365EVKIT |