Operational Amplifiers - Op Amps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 70 dB |
| Input Offset Voltage : | 3 mV | Input Bias Current (Max) : | 3 uA |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP N |
| Slew Rate : | 850 V/us | Shutdown : | No |
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Technical/Catalog Information | MAX436CPD |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Transconductance |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | 14-DIP (300 mil) |
| Slew Rate | 850 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 35mA |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.75 V ~ 5.25 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Current - Input Bias | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input Offset | 300V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX436CPD MAX436CPD |