Special Purpose Amplifiers uPower High-Side Current-Sense Amp
MAX4372HEUK-T: Special Purpose Amplifiers uPower High-Side Current-Sense Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | Single | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 85 dB |
| Available Set Gain : | 40 dB | Input Voltage Range (Max) : | 28 V |
| Input Offset Voltage : | 1.3 mV | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V |
| Supply Current : | 0.03 mA | Maximum Power Dissipation : | 273.2 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-23 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4372HEUK-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Current Sense |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 30A |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 28 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 110kHz |
| Current - Input Bias | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 300V |
| Drawing Number | 175; 21-0057; UK; 5 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4372HEUK T MAX4372HEUKT |