Amplifier IC Development Tools Programmers, Development Systems
MAX4383EVKIT: Amplifier IC Development Tools Programmers, Development Systems
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX4383EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Output Type | Single-Ended, Rail-to-Rail |
| -3db Bandwidth | 210MHz |
| Slew Rate | 485 V/s |
| Current - Supply (Main IC) | 7.5mA |
| Current - Output / Channel | 75mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 11 V, ±2.25 V ~ 5.5 V |
| Supplied Contents | Board |
| Utilized IC / Part | MAX4383 |
| Channels per IC | 4 - Quad |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4383EVKIT MAX4383EVKIT |