Operational Amplifiers - Op Amps 3V/5V 250MHz ADC Buffer Amp
MAX4387EUA+: Operational Amplifiers - Op Amps 3V/5V 250MHz ADC Buffer Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 50 dB | ||
| Input Offset Voltage : | 0.1 mV | Input Bias Current (Max) : | 13 uA | ||
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | Package / Case : | uMAX | ||
| Slew Rate : | 385 V/us | Shutdown : | No | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | MAX4387EUA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Buffer |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 8-MAX |
| Slew Rate | 385 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 23mA |
| Current - Output/Channel | 106mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.85 V ~ 6.5 V, ±1.425 V ~ 3.25 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 130MHz |
| Current - Input Bias | 13A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 100V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4387EUA+ MAX4387EUA+ |