Operational Amplifiers - Op Amps Dual-Supply 180MHz 16-Bit Accurate
MAX4432ESA: Operational Amplifiers - Op Amps Dual-Supply 180MHz 16-Bit Accurate
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 100 dB |
| Input Offset Voltage : | 1.25 mV | Input Bias Current (Max) : | 11 uA |
| Package / Case : | SOIC-8 Narrow | Slew Rate : | 100 V/us |
| Shutdown : | No | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4432ESA |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Slew Rate | 100 V/s |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 11mA |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9 V ~ 11 V, ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | 180MHz |
| Current - Input Bias | 11A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 1250V |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4432ESA MAX4432ESA |