Analog Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switch Configuration : | SPST | On Resistance (Max) : | 400 Ohms |
| On Time (Max) : | 150 ns | Off Time (Max) : | 100 ns |
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | Through Hole |
| Package / Case : | PDIP N |
| Technical/Catalog Information | MAX4504CPA |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±1 V ~ 6 V |
| Circuit | 1 x SPST- NC |
| On-State Resistance | 250 Ohm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0043; PA; 8 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4504CPA MAX4504CPA |