Multiplexer Switch ICs 4:1 Low Voltage Analog MUX
MAX4518CSD+: Multiplexer Switch ICs 4:1 Low Voltage Analog MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Voltage - Max : | 15 V | Supply Voltage - Min : | 2.7 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | 0 C | ||
| Package / Case : | SOIC-14 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX4518CSD+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 15 V, ±2.7 V ~ 8 V |
| Circuit | 1 x 4:1 |
| On-State Resistance | 100 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SD; 14 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4518CSD+ MAX4518CSD+ |