Analog Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP N |
| Technical/Catalog Information | MAX4519EPD |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 15 V, ±2.7 V ~ 8 V |
| Circuit | 1 x 2:2 |
| On-State Resistance | 100 Ohm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0043; PD; 14 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4519EPD MAX4519EPD |