Video Amplifiers 50MHz Video Amp & MUX Amps
MAX452CPA+: Video Amplifiers 50MHz Video Amp & MUX Amps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Operating Supply Voltage : | 12 V | Supply Current : | 25 mA |
| Minimum Operating Temperature : | 0 C | Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX452CPA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| Slew Rate | 300 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 25mA |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX452CPA+ MAX452CPA+ |