Video Amplifiers 50MHz Video Amp & MUX Amp
MAX455CPP+: Video Amplifiers 50MHz Video Amp & MUX Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | MAX455CPP+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | 8:1 Multiplexer-Amplifier |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| Slew Rate | 300 V/s |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Current - Supply | 25mA |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 20-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0043; PP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX455CPP+ MAX455CPP+ |