Video Switch ICs Clickless A/V Switch
MAX4574CEI+T: Video Switch ICs Clickless A/V Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Package / Case : | QSOP-28 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4574CEI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Video Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Circuit | 2 x SPST, 6 x SPDT |
| On-State Resistance | 35 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 6A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Video Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4574CEI+T MAX4574CEI+T |