Video Amplifiers Dual 70MHz Video Amplifier
MAX457EPA+: Video Amplifiers Dual 70MHz Video Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Supply Type : | Dual |
| Supply Current : | 42 mA | Minimum Operating Temperature : | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | PDIP-8 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX457EPA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | General Purpose |
| -3db Bandwidth | 70MHz |
| Slew Rate | 300 V/s |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Current - Supply | 35mA |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | 175; 21-0043; PA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX457EPA+ MAX457EPA+ |