Multiplexer Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 60 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 20 ns | On Time (Max) : | 20 ns | ||
| Off Time (Max) : | 15 ns | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Package / Case : | QSOP-16 |
| Technical/Catalog Information | MAX4617EEE |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 10 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX4617EEE MAX4617EEE |