Analog Switch ICs Fault-Protected Dual Analog Switch
MAX4632CSE+: Analog Switch ICs Fault-Protected Dual Analog Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Switches : | Dual | Switch Configuration : | SPDT |
| On Resistance (Max) : | 200 Ohms | On Time (Max) : | 200 ns |
| Off Time (Max) : | 250 ns | Operating Supply Voltage : | +/- 4.5V to +/- 18 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX4632CSE+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9 V ~ 36 V, ±4.5 V ~ 18 V |
| Circuit | 2 x SPDT |
| On-State Resistance | 85 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4632CSE+ MAX4632CSE+ |