Analog Switch ICs 2.5Ohm SPST CMOS Analog Switch
MAX4645EUT+T: Analog Switch ICs 2.5Ohm SPST CMOS Analog Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Switches : | Single | Switch Configuration : | SPST |
| On Resistance (Max) : | 3.5 Ohms | On Time (Max) : | 10 ns |
| Off Time (Max) : | 15 ns | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOT-23 |
| Technical/Catalog Information | MAX4645EUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x SPST- NO |
| On-State Resistance | 2.5 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4645EUT+T MAX4645EUT+T |