MAX4832ETT33C+T
Low Dropout (LDO) Regulators 100mA LDO
product image
MAX4832ETT33C+T Picture
SeekIC No. : 00518166 Detail
MAX4832ETT33C+T: Low Dropout (LDO) Regulators 100mA LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX4832ETT33C+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.105 V at 100 mA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 1.3 %/V Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TDFN EP
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 0.1 A
Package / Case : TDFN EP
Load Regulation : 1.3 %/V
Dropout Voltage (Max) : 0.105 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX4832ETT33C+T
VendorMaxim Integrated Products
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-TDFN Exposed Pad
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)115mA