MAX4833ETT28D2-T
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
MAX4833ETT28D2-T Picture
SeekIC No. : 00523737 Detail
MAX4833ETT28D2-T: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX4833ETT28D2-T
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.105 V at 100 mA Output Current : 100 mA
Load Regulation : 1.3 % / Vnom Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 100 mA
Output Voltage : 2.8 V
Package / Case : TDFN EP
Dropout Voltage (Max) : 0.105 V at 100 mA
Load Regulation : 1.3 % / Vnom