MAX6420UK16+T
Supervisory Circuits Dual uPower Reset Circuit
product image
MAX6420UK16+T Picture
SeekIC No. : 00545338 Detail
MAX6420UK16+T: Supervisory Circuits Dual uPower Reset Circuit
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX6420UK16+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 2 Monitored Voltage : 1.6 V to 5 V
Undervoltage Threshold : 1.536 V, Adjustable Overvoltage Threshold : 1.614 V, Adjustable
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No Backup
Power-Up Reset Delay (Typ) : 5.4 ms Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1 V Supply Current (Typ) : 2.7 uA
Maximum Power Dissipation : 571 mW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5L
Packaging : Reel
Description
Manual Reset : Not Resettable
Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Active Low, Open Drain
Packaging : Reel
Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Min : 1 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Number of Voltages Monitored : 2
Maximum Power Dissipation : 571 mW
Package / Case : SOT-23-5L
Monitored Voltage : 1.6 V to 5 V
Power-Up Reset Delay (Typ) : 5.4 ms
Supply Current (Typ) : 2.7 uA
Undervoltage Threshold : 1.536 V, Adjustable
Overvoltage Threshold : 1.614 V, Adjustable
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX6420UK16+T
VendorMaxim Integrated Products
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored2
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
TypeMulti-Voltage Supervisor
Voltage - Threshold1.58V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C