MAX8885EUK33+T
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Linear Regulator
product image
MAX8885EUK33+T Picture
SeekIC No. : 00513405 Detail
MAX8885EUK33+T: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Linear Regulator
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX8885EUK33+T
Quick Details
Input Voltage MAX : 6.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.22 V at 100 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.01 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 6.5 V
Load Regulation : 0.01 %
Dropout Voltage (Max) : 0.22 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX8885EUK33+T
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 6.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA