MAX8888EZK26+T
Low Dropout (LDO) Regulators 300mA Linear Regulator
product image
MAX8888EZK26+T Picture
SeekIC No. : 00525002 Detail
MAX8888EZK26+T: Low Dropout (LDO) Regulators 300mA Linear Regulator
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX8888EZK26+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 2.6 V
Output Current : 300 mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOT-23
Description
Dropout Voltage (Max) :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 300 mA
Package / Case : TSOT-23
Output Voltage : 2.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX8888EZK26+T
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output300mA
Voltage - Output2.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)420mA