MAX8888EZK33+T
Low Dropout (LDO) Regulators 300mA Linear Regulator
product image
MAX8888EZK33+T Picture
SeekIC No. : 00510849 Detail
MAX8888EZK33+T: Low Dropout (LDO) Regulators 300mA Linear Regulator
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX8888EZK33+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA Output Current : 300 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 300 mA
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA
Package / Case : TSOT-23
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX8888EZK33+T
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)420mA