MAX8891EXK28+T
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Linear Regulator
product image
MAX8891EXK28+T Picture
SeekIC No. : 00508089 Detail
MAX8891EXK28+T: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Linear Regulator
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX8891EXK28+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 135 mV Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.003 %/mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC70-5
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 150 mA
Output Voltage : 2.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Dropout Voltage (Max) : 135 mV
Load Regulation : 0.003 %/mA
Package / Case : SC70-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX8891EXK28+T
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)200mA