MB3505W-BP
Bridge Rectifiers 35A 50V
product image
MB3505W-BP Picture
SeekIC No. : 00133164 Detail
MB3505W-BP: Bridge Rectifiers 35A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MB3505W-BP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 400 A
Forward Voltage Drop : 1.2 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 28.83 mm
Width : 28.83 mm Height : 11.35 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : MB-35W
Packaging : Bulk
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Max Surge Current : 400 A
Packaging : Bulk
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Forward Voltage Drop : 1.2 V
Length : 28.83 mm
Width : 28.83 mm
Height : 11.35 mm
Package / Case : MB-35W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMB3505W-BP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseMB-35W
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)35A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V