MBR10100CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 10A 100V
product image
MBR10100CT Picture
SeekIC No. : 00186881 Detail
MBR10100CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 10A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR10100CT
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.95 V
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Package / Case : TO-220AB
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 120 A
Forward Voltage Drop : 0.95 V
Features:
· Metal of siliconrectifier, majonty carrier conducton
· Guard ring for transient protection
· Low power loss high efficiency
· High surge capacity, High current capability
Specifications
· Operating Temperature: -55°C to +150°C
· Storage Temperature: -55°C to +175°C
Microsemi
Catalog
Number
Device
Marking
Maximum
Recurrent
Peak
Reverse
Voltage
Maximum
RMS
Voltage
DC
Blocking
MBR1080CT MBR1080CT 80V 56V 80V
MBR10100CT MBR10100CT 100V 70V 100V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMBR10100CT
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 100V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)