MBR10200CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 10 Amp 200 Volt Dual
product image
MBR10200CT Picture
SeekIC No. : 00191096 Detail
MBR10200CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 10 Amp 200 Volt Dual
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR10200CT
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.99 V at 5 A
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA
Package / Case : TO-220AB
Peak Reverse Voltage : 200 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 120 A
Forward Voltage Drop : 0.99 V at 5 A
Features:
* High Junction Temperature Capability
* Low Leakage Current and Low Forward Voltage Drop
* Low Power Loss and High Efficiency
Specifications
* Operating Junction Temperature: 150°C
* Storage Temperature: - 55 °C to +175°C
* Per diode Thermal Resistance 2.2°C/W Junction to Case